Nauczyciele


Rozwój zawodowy - znajdź warsztat dla siebie!

Porównanie edukacji Montessori z edukacją konwencjonalną

Dzieci uczone metodą Montessori umieją się bardzo dobrze przystosowywać. Nauczyły się pracy samodzielnej, jak i w grupach. Od wczesnego wieku były zachęcane do podejmowania decyzji, więc potrafią rozwiązywać problemy poprzez dokonywanie odpowiednich wyborów i potrafią dobrze zarządzać swoim czasem. Zostały nauczone wymiany pomysłów i swobodnej dyskusji o swojej pracy z innymi. Ich wysokie umiejętności komunikacyjne ułatwiają im poruszanie się w nowej sytuacji.

Badania pokazały, że najlepszym przyczynkiem do przyszłego sukcesu jest pozytywna samoocena. Programy Montessori, które opierają się na nauce samowystarczalności bez rywalizacji, pomagają dzieciom budować silną osobowość oraz wiarę w samych siebie, co pozwala stawiać czoła wyzwaniom i zmianom z optymizmem.

Zostać nauczycielem Montessori

Na całym świecie szkoły Montessori borykają się z problemem braku wykwalifikowanej kadry. W tej sytuacji certyfikowani nauczyciele montessoriańscy są szczególnie pożądani na rynku pracy.

Montessori nie oznacza jedynie metody nauczania dzieci. Montessori to filozofia życia!

W naszym kraju, by zostać samodzielnym nauczycielem w przedszkolu lub w klasach 1–3 szkoły podstawowej, należy posiadać dyplom studiów wyższych w zakresie pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Natomiast nie ma regulacji wynikających z polskiego prawa oświatowego, które nakazywałyby nauczycielom zatrudnionym w placówce montessoriańskiej mieć ukończone kursy z zakresu pedagogiki Montessori. Jednakże przygotowany nauczyciel to niezbędny element funkcjonowania placówek Montessori, dlatego ich dyrektorzy poszukują osób, które ukończyły kompleksowe szkolenie z tej metody. Wiele nauczycieli Montessori, zanim zainteresowało się tą metodą, studiowało coś zupełnie innego. Najczęściej ukończyli konwencjonalne studia pedagogiczne.

Wymagania w stosunku do przyszłych nauczycieli Montessori różnią się pomiędzy placówkami. Dlatego też warto, by przyszli dydaktycy dowiadywali się o takie wymagania w wymarzonej placówce. Taka sama zasada obowiązuje, jeżeli poszukuje się pracy w innym kraju – zawsze sprawdź/zapytaj o odpowiednie regulacje prawne.

Nauczanie niemowląt i małych dzieci

Nauczanie metodą Marii Montessori najmłodszych dzieci (od 2. do 30. miesiąca życia) niesie ze sobą wiele wyzwań. W naszym kraju sieć żłobków stosujących tę metodę intensywnie się rozwija. W tym miejscu znajdziecie artykuły i porady dotyczące nauczania najmłodszych dzieci.

Nauczyciel Montessori i jego rola

„Kiedy nauczyciel zaczyna pracę w naszych szkołach, musi mieć wiarę, że dziecko poprzez pracę ujawni swoją tożsamość. Musi uwolnić się od wszystkich przyjętych z góry założeń dotyczących poziomu, na którym powinno znajdować się dziecko. Nie powinien się przejmować (...) tak wieloma różnymi typami dzieci. (...) Nauczyciel powinien wierzyć, że dziecko znajdujące się przed nim ujawni swoją prawdziwą naturę, kiedy znajdzie taki rodzaj pracy, który je zainteresuje. Więc o co powinien dbać nauczyciel? O to, aby jedno albo drugie dziecko zaczęło się koncentrować.”

(Maria Montessori, The Absorbent Mind [Chłonny umysł])

Jedną z najbardziej godnych uwagi różnic między nauczycielem Montessori, a nauczycielem konwencjonalnym jest ogromne zaufanie nauczycieli Montessori do umiejętności rozwojowych dzieci. „Podążanie za dzieckiem” wymaga olbrzymiej wiary. O wiele łatwiej jest powiedzieć dzieciom: „podążajcie za mną, a nikt się nie zgubi”. Jednakże nauczyciele Montessori, za pomocą uważnej obserwacji i planowania, pozostają wciąż wyczuleni na kierunek, jaki obiera każde dziecko, i aktywnie pracują, aby pomóc im osiągnąć sukces.

Organizacje Montessori na świecie

Poznajcie najbardziej znane i uznane organizacje międzynarodowe, działające na rzecz poprawy edukacji dzieci, propagujące pedagogikę Montessori i wpierające otoczenie montessoriańskie w Polsce i na świecie.

Jeżeli chcesz, by w tym spisie widniały inne organizacje Montessori i jesteś członkiem Stowarzyszenia Polskiej Rady Montessori, zgłoś taką organizację do nas na adres: biuro[małpa]radamontessori.pl.

Praca

Na tej stronie mogą Państwo przeglądać oferty pracy nadesłane przez naszych członków, partnerów i przyjaciół Montessorian. Oferty te przeznaczone są dla osób oferujących pracyę lub szukających jej. Każdy może zamieścić u nas swoje ogłoszenie. Krótki tekst ogłoszenia prosimy przesyłać na adres: biuro[małpa]radamontessori.pl

Członkostwo

Polska Rada Montessori jest organizacją zrzeszającą nauczycieli pracujących w placówkach montessoriańskich wszystkich poziomów, dyrektorów, rodziców i przyjaciół Montessori.

Do Polskiej Rady Montessori może wstąpić każdy, zarówno jako członek indywidualny (osoba prawna lub fizyczna), jak i zbiorowy (np. placówka, związek, stowarzyszenie). Członek Rady powinien poprzez swoją działalność promować filozofię i pedagogikę Montessori na terenie kraju.

Zapraszamy do zapisania się do Polskiej Rady Montessori! Każdy członek Rady otrzyma:

  • certyfikat,
  • kartę członkowską
  • zniżki w opłacie za uczestnictwo w corocznej Konferencji Montessori,
  • zniżki na zakup materiałów edukacyjnych w Educarium.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wypełnienia formularza: http://www.radamontessori.pl/czlonkostwo-indywidualne lub wysyłania zgłoszeń na adres: biuro[małpa)radamontessori.pl.