Rodzice


Dlaczego Montessori

Montessori 101 – kilka podstawowych informacji, które każdy montessoriański rodzic powinien znać

Każdego roku na całym świecie tysiące młodych ludzi zaczyna edukację w placówkach Montessori. Ich rodzice często pytają: „Co to właściwie znaczy: szkoła Montessori?”. Takie pytania są usprawiedliwione, gdyż placówki Montessori zwykle bardzo różnią się od tych, do których sami uczęszczaliśmy za młodu.

Ci z nas, którzy spędzili sporo czasu z „montessoriańskimi” dziećmi, doskonale wiedzą, że ta metoda działa. niezaznajomieni z w tym tematem rodzice mają trudniejszą sytuację – muszą przebić się przez gąszcz różnych, często sprzecznych informacji i wrażeń.

Na początku wszystko wydaje się naprawdę skomplikowane, szczególnie gdy spotyka się tak różne opinie o programach Montessori. Niektórzy wręcz zachwycają się tą metodą, inni natomiast uważają wręcz za szaleńców tych, którzy posyłają swoje dzieci do placówek montessoriańskich. Część osób jest przekonana, że metoda Montessori jest zbyt surowa i pozbawia dzieci kreatywności, inne zarzucają jej brak jakiejkolwiek struktury i standardów kształcenia.

Od ponad 30 lat staram się rodzicom wyjaśniać i pomagać zrozumieć wszystkie kwestie, dotyczące metody Montessori. Chcę, by byli pewni, że nie zaszkodzi ona ich pociechom i nie pozostawi ich niezdolnych do poradzenia sobie w rzeczywistym świecie. Wyjaśnienie filozofii metody Montessori jest dosyć trudne, szczególnie gdy reszta otoczenia jest przekonana o słuszności zupełnie innego podejścia do wychowania dzieci.

Artykuł ten został napisany po to, by pomóc rodzicom odkryć i potwierdzić to, co już wiedzą dzieci montessoriańskie – metoda Montessori działa!

Tim Seldin, Prezes Fundacji Montessori

Jak rozpoznać prawdziwą placówkę Montessori?

Jak rozpoznać prawdziwe środowisko Montessori? Na co zwrócić uwagę, by nasze dzieci realizowały się w otoczeniu, na którym nam zależy? Jakie cechy powinno mieć miejsce deklarujące podążanie za praktyką Montessori?Jako rodzice stający przed wyborem placówki edukacyjnej, której powierzymy przyszłość naszych dzieci,  stajemy przed ogromnym wyzwaniem.

Najczęściej zadawane pytania

Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące pedagogiki Marii Montessori, programów edukacyjnych oraz placówek montessoriańskich.

Artykuły dla rodziców

Słownik pojęć pedagogiki Montessori

Słownik pojęć pedagogiki Montessori podsumowuje i ułatwia zrozumienie najważniejszych pojęć tej metody. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, który są zainteresowani Marią Montessori i jej podejściem do odpowiedniego rozwoju dzieci.

Członkostwo dla rodziców

Polska Rada Montessori jest organizacją zrzeszającą nauczycieli pracujących w placówkach montessoriańskich wszystkich poziomów, dyrektorów, rodziców i przyjaciół Montessori.

Do Polskiej Rady Montessori może wstąpić każdy, zarówno jako członek indywidualny (osoba prawna lub fizyczna), jak i zbiorowy (np. placówka, związek, stowarzyszenie). Członek Rady powinien poprzez swoją działalność promować filozofię i pedagogikę Montessori na terenie kraju.

Zapraszamy do zapisania się do Polskiej Rady Montessori! Każdy członek Rady otrzyma:

  • certyfikat,
  • kartę członkowską,
  • zniżki w opłacie za uczestnictwo w corocznej Konferencji Montessori,
  • zniżki na zakup materiałów edukacyjnych w Educarium.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wypełnienia formularza: http://www.radamontessori.pl/czlonkostwo-indywidualne lub wysyłania zgłoszeń na adres: biuro[małpa)radamontessori.pl.

Wspieramy rodziny - osoby posiadający Kartę Dużej Rodziny otrzymają 5-procentową zniżkę w opłatach członkowskich.